Jest interesującą miejscowością, na terenie której każdy z nas może spędzić wspaniałe wczasy w górach. Szczawa to coraz lepiej rozwinięta baza noclegowa, z której bardzo chętnie korzystają miłośnicy górskich wędrówek.

 

Szczawa to kameralne, górskie letnisko, położone w dolinie Kamienicy – rzeki będącej naturalną granicą między Gorcami a Beskidem Wyspowym. Z tej miejscowości można urządzać ciekawe wycieczki po obie grupy górskie, ciesząc się pięknem przyrody oraz wspaniałymi widokami. Szczawa to jednocześnie interesujący punkt w programie wycieczki dla tych osób, które są zainteresowane zabytkami drewnianej architektury oraz historią II wojny światowej w tej części kraju.

 

Drewniany kościół Świętego Krzyża jest przecież jednym z cenniejszych zabytków w dolinie Kamienicy, warto mu zatem poświęcić nieco więcej uwagi. Inna ciekawostka, która przyciąga miłośników historii do tej miejscowości, to tutejsza izba muzealna, poświęcona działalności AK w Gorcach. Z pewnością warto ją zwiedzić i poszerzyć swą wiedzę na temat przeszłości tej części Karpat.