Kędzierzyn-Koźle to miasto będące siedzibą powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, w województwie opolskim. Geograficznie leży w południowo-wschodniej części Niziny Śląskiej w Kotlinie Raciborskiej. Trudno powiedzieć jedną datę kiedy powstało miasto, gdyż stanowi połączenie aż czterech osobnych organizatorów administracyjnych. Koźle powstało w 1104 roku, a prawa miejskie uzyskało w 1281. Kędzierzyn zaczął pojawiać się w historii, ale prawa miejskie uzyskał w 1951 roku. Dwa pozostałe organizmy to Kładnica i Sławięcice z prawami miejskimi od 1973.

 

Samo Kędzierzyn-Koźle uzyskało prawo miejskie w 1975 roku, stają się drugim co do wielkości miastem województwa opolskiego.
Ciekawa historia odbija się także w zabytkach Kędzierzyna. Na ulicy Złotniczej możemy zobaczyć kościół parafialny pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskie, którego najstarsze mury pamiętają XV w. Nie jest to jednak najstarszy zabytek.
Zamek w Koźlu, a przynajmniej pierwsze zabudowania pochodzą z 1222 roku. Najmłodsze części zamku to zaś XVI wiek – zachodnie i południowe skrzydło. Zabytkowa jest także większa część zabudowy miejskiej np. obecny urząd miasta z 1909-1910 roku.
Turyści odwiedzają miasto, by obcować także z historią nie tak dawną. W Sławięcicach można bowiem odwiedzić były obóz koncentracyjny.