Coraz więcej ludzi lubi piesze wycieczki oraz obcowanie z pięknem natury i taką formę odpoczynku wybiera planując urlop bądź wolny weekend . Szczególnie popularne w ostatnich latach są te miejsca, w których można się wyciszyć z dala od hałasu, zgiełku samochodów, miasta oraz ludzi. Wydaje się jednak, że jest coraz mniej miejsc, które nie są tłumnie uczęszczane przez turystów i w których można tak naprawdę odpocząć oraz nabrać pozytywnej energii. Do niedawna prym wiodły zjawiskowo piękne Bieszczady, gdzie człowiek może otoczyć się pięknem natury i znaleźć proste, niewymagające szlaki, nawet dla laika w temacie chodzenia po górach. Piękne połoniny oraz lasy, przyciągają tłumy. Obecnie Bieszczady są miejscem bardzo mocno obleganym turystycznie o każdej porze roku. Na szlakach niejednokrotnie trzeba stać w kolejkach, a o wolny nocleg bardzo trudno.

Alternatywą dla Bieszczad może być graniczący z nim od wschodu Beskid Niski z Magurskim Parkiem Narodowym, który również zachwyci swoją dzikością, miejscowym brakiem zasięgu oraz wieloma miejscami i szlakami, na których nie spotkamy tłumów. Beskid Niski to pasmo górskie w Karpatach pomiędzy przełęczami Łupkowską na wschodzie a Tylicką na zachodzie. Jego najwyższym punktem jest Busov.
Na szlakach Beskidu Niskiego nie ma tłumów. Sprzyja to wycieczką pieszym oraz rowerowym po przepięknym parku narodowym. Przyjemność sprawi również nocleg w samochodzie, bez zasięgu w szczerych polach oraz wędrówka po niewysokich pagórkach tj. Wysokie, Lackowa, Góra Grzywacka, Rotunda,Góra Zamkowa i wiele innych. Każdy znajdzie coś dla siebie, również z uwagi na piękną drewnianą architekturę oraz wiele miejsc z odniesieniami do historii.
Warto poświęcić swój czas aby, zatrzymać się na kilka chwil, w tym pięknym i malowniczym paśmie górskim, pooddychać świeżym powietrzem oraz napawać się spokojem i ciszą na łonie natury.