Augustów to dawne miasto królewskie starostwa augustowskiego położone w województwie podlaskim. Obecnie leży na pograniczu Podlasia i Suwalszczyzny. Kiedyś leżało na pograniczu dwóch dużych państw – Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Wszyscy poszukujący zdrowego powietrza i fani przyrody będą zachwyceniu Augustowem. Miasto znajduje się bowiem na terenie Zielonych Płuc Polski. Z tego względu na terenie Augustowa znajduje się florystyczny rezerwat przyrody “Brzozowy Grząd” oraz część rezerwatu “Stara Ruda”.
Zabytki Augustowa równie cieszą oko i zajmują wspaniałą historią. Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Augustowa jest Kanał Augustowski powstały w latach 1824-1839. Nie jest jednak jedynym ciekawym zabytkiem. Istnieje także zabytkowa Stara Poczta z 1829, która jest przykładem klasycystycznego stylu. Ciekawą historię ma także Kamienica przy Rynku Zygmunta Augusta. Pochodzi z 1800 lub 181 roku i jest jednym z najstarszych w pełni zachowanych obiektów miasta. Na dodatek to tu w grudniu 1812 roku nocował Cesarz Francuzów – Napoleon Bonaparte. Dla fanów trochę współcześniejszej architektury też się coś znajdzie. Otóż Dom Turystyczny, znany dzisiaj jako Zajazd Turystyczny Hetman projektował Maciej Nowicki. Współtwórca gmachu ONZ w Nowym Yorku.
Całkiem światowy ten Augustów.