Palmyra- perła Syrii.
Na skraju Pustyni Syryjskiej znajdują się ruiny starożytnej metropolii. Pierwsze wzmianki na temat miasta odnotowuje się 2000 lat p.n.e. Zwana także Tadmurem Palmyra stanowiła ważną część kultury świata starożytnego. Pomimo że współcześnie została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, od kilku lat jest regularnie i nieodwracalnie niszczona przez Państwo Islamskie.
Jedwabny szlak-bogate miasto.
Palmyra od II wieku n.e. była centralnym punktem, przez który przebiegała południowa odnoga jedwabnego szlaku. Dzięki temu położeniu miasto kontrolowało handel pomiędzy krajami leżącymi w basenie Morza Śródziemnego a Persją i Dalekim Wschodem. Tu zatrzymywały się wszystkie karawany, które wpłynęły na szeroki rozwój miasta o charakterze kupieckim. Osada zaczęła się rozrastać i w roku 217 uzyskała miano kolonii. Zaczęto wznosić w niej liczne świątynie i budowle, takie jak: teatry, biblioteki, pałace, termy i agorę. I-III wiek n.e. to najlepsze czasy miasta. Gęsto zaludnione, z regularną siatką ulic imponowało przepychem i bogactwem architektonicznym.
Wielkie kolumny i łuki.
Wejście do miasta otwierał wielki łuk monumentalny, złożony z kolumn, które wyznaczały główną aleję miasta. Kolumnada zresztą to najbardziej charakterystyczna budowla architektoniczna Palmyry. Ciągnęła się przez około 1 kilometr, łącząc ze sobą dwie świątynie: Belę i Grobową. Poprzeczną ulicę aleii głównej stanowiła Kolumnada Transwersalna, która z kolei prowadziła do agory i świątyni Baalszamina. Na południu miasta, nieopodal Teatru Głównego odkopano pozostałości „obozu Dioklecjana”, garnizonu wojskowego, który był zbudowany po zburzeniu miasta przez Rzymian. Innymi znanymi budynkami odkrytymi w Plamyrze są: Świątynia Allat (z pomnikiem lwa ochraniającego gazelę), Świątynia Sztandarów, i katakumby w Dolinie Grobowców z podziemnymi grobowcami Zabdy i Alaine. Odnalezione też dobrze zachowany posąg Ateny oraz liczne mozaiki, monety, naczynia, rzeźby i biżuterię.
Most historii między wczoraj a dzisiaj.
Starożytne miasto Palmyra to most łączący przeszłość z przyszłością. Szkoda tylko, że niszczony i grabiony, umiera na naszych oczach. W 2015 roku Islamiści przejęli ten teren i nie udało się ochronić jedynej na świecie, ocalałej kolebki antycznego świata. Wysadzono Świątynię Bela i ruiny Świątyni Baalszamina. Zniszczono wiele ocalałych kolumn, fasad oraz łuk triumfalny, który kiedyś otwierał drzwi miasta.
Najnowsze komentarze