Pierwszy obóz

Twoje dziecko wymarzyło sobie obóz w tym roku? Jeśli samo zdecydowało, że chce wyruszyć w taką wyprawę, nie zatrzymuj go. Ciesz się, że maluch staje się coraz bardziej samodzielny i dobrze przygotuj go na to niezwykle ważne wydarzenie. Jak przygotować dziecko na obóz? Wystarczy nauczyć je paru przydatnych rzeczy.

Kolonie dla dzieci to moment, w którym Twój maluch będzie musiał stać się naprawdę samodzielny. Wierzysz w niego, chociaż na pewno drżysz na samą myśl, że z czymś mógłby sobie nie poradzić. Niepotrzebnie! Jeśli nauczysz go kilku podstawowych umiejętności, świetnie da sobie radę na obozie.

Umiejętności, które przydadzą się dziecku na obozie

Przede wszystkim zacznij od rozmowy. Opowiedz dziecku o tym, jak spędzać będzie czas na obozie, podkreśl jak ważne będą pewne rzeczy, których, dobrze by było, aby nauczył się już teraz. Taką czynnością jest między innymi ścielenie łóżka. To łatwy, ale raczej niezbyt lubiany obowiązek maluchów. Warto jednak, aby dziecko opanowało go przed wyjazdów, aby uniknąć zbędnych starć z opiekunami kolonii.

Czy Twoje dziecko lubi codzienne kąpiele? To istotne, aby wypracować w nim nawyk higieny ciała oraz zębów. Powinno też nauczyć się samodzielnie myć włosy – tak, aby na obozie nie mieć z tym trudności. Oprócz tego warto, aby dziecko potrafiło ręcznie przeprać sobie brudną bieliznę. Łatwo się można pobrudzić podczas zabaw na koloniach, a ilość czystych rzeczy na zmianę może nie wystarczyć do końca wyjazdu.

Gadżety małego obozowicza

Przed wyjazdem sprezentuj dziecku lornetkę, kompas, latarkę oraz mapę. Niech poczuje się jak prawdziwy podróżnik. Spróbujcie wspólnie obsłużyć te narzędzia, aby w trakcie obozu dziecko samodzielnie potrafiło je wykorzystywać. Ta umiejętność pomoże dziecku odnaleźć się w każdej sytuacji, a dodatkowo zdecydowanie wzrośnie jego pewność siebie.

Wytłumacz dziecku jak chronić się przed ukąszeniem owadów, a także jak smarować się po ugryzieniu, aby zminimalizować swędzenie. Niezwykle istotną sprawą jest też to, aby dziecko nauczyło się prosić o pomoc opiekunów i wychowawców. Niech nie krępuje się zadawać jakichkolwiek pytań, gdyż żadne pytanie nie jest głupie.

Wszystkie te umiejętności pozwolą Twojemu dziecku wyruszyć na obóz świetnie przygotowanym, a Ty staniesz się spokojniejszy, że żadne komary, brudna koszulka, ciemność, czy rozładowana w telefonie bateria – nie pokonają Twojego obozowicza. Udanej wyprawy!