Okonin jezioro zlokalizowane jest w odległości około 10 kilometrów od miasta Golubia-Dobrzynia. Obszar należy do Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń w gminie Ciechocin. Jezioro Okonin zaliczane jest do jezior polodowcowych, które jest otoczone malowniczymi lasami. Jego powierzchnia wynosi około 38 hektarów, a maksymalna głębokość to 11 metrów. Brak swobodnego dostępu jeziora do pól uprawnych jest spowodowane tym, że wody są bardzo czyste, a jak wiadomo przejrzysta i klarowna woda zawsze przyciągnie masę turystów.

 

Nad jeziorem umiejscowione są dwie plaże. Jedna z nich, jest bardzo dobrze wyposażona w bezpieczne kąpielisko. Na plaży znajduje się drobny piasek, który świetnie się sprawdzi w przypadku zabaw z dziećmi. Dla dzieci powstał również plac zabaw z drewnianą łodzią. Nad bezpieczeństwem turystów czuwa dwóch ratowników.

 

Druga plaża jest niestety plażą niestrzeżoną. Dawnej w tym miejscu było prawdziwe kąpielisko z ratownikami i pomostem, ale kwestie ekonomiczne zdecydowały inaczej. Odpoczywający korzystają z kąpieliska na własne ryzyko. Tuż obok jeziora znajduje się mała wypożyczalnia rowerów wodnych, dodatkowo 50 metrów od plaży znajdziemy mały bar, w którym można zjeść domowy obiad m.in.czarninę oraz świeże smażone ryby.

 

Okonin jezioro będzie świetnym wyborem na spędzenie urlopu z rodziną i znajomymi. Ten kto odwiedzi to miejsce po raz pierwszy, będzie chciał tu zwrócić ponownie. Większość turystów ma nadzieje, że w przyszłości obszar jeziora znacząco się rozwinie się pod względem infrastruktury.