Choć do jachtów najczęściej wykorzystywane są silniki stacjonarne, coraz więcej osób decyduje się na silniki zaburtowe, które o wiele bardziej sprawdzą się na mniejszych jachtach niż te stacjonarne, znajdujące się wyposażeniu łodzi.
Silniki stacjonarne posiadają większą moc oraz są bardziej odporne na warunki atmosferyczne, jednak wymagają o wiele większej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, niż silnik zaburtowy.
Do najczęstszych problemów z silnikami stacjonarnymi należą zanieczyszczenie filtrów paliwa, zanieczyszczenie paliwa wodą oraz niesprawny przepływ wody chłodzącej. W przypadku napraw, jest to zajęcie bardzo czasochłonne oraz wymagające ogromnej wiedzy. Przed jakąkolwiek konserwacją, należy bowiem taki silnik zdemontować oraz dokładnie oczyścić miejsce, w którym się on znajduje.
Silniki zaburtowe są mniej podatne na uszkodzenia oraz zalania. Charakteryzują się niewielkim rozmiarem oraz ciężarem, dlatego ich transport oraz montaż jest prosty i szybki. Kolejną zaletą stosowania na jachcie silnika zaburtowego jest łatwa konserwacja oraz pielęgnacja. silnik można zdemontować w dowolnym momencie, a ze względu na rozmiary, pracę konserwującą można przeprowadzić w dowolnym miejscu.
Prócz tak licznych zalet, silnik zaburtowy niestety posiada również wady. Do największej z nich, należy brak odporności na warunki atmosferyczne. By uniknąć jego uszkodzenia, zaleca się demontaż silnika podczas dużych opadów deszczu lub śniegu. Również ujemne temperatury, mogą mieć znaczący wpływ na jakość pracy silnika.

Silnik stacjonarny czy zaburtowy? Który z nich jest najlepszy?

Wybór silnika zależy w dużej mierze od wielkości jachtu, ciężaru, ilości spędzonego czasu na jachcie oraz czasu działania silnika. Jeśli posiadamy mały jacht i zależy nam na prosty urządzeniu, które ma wspomóc prace żagli, warto wybrać silnik zaburtowy. Jeśli jednak łódź jest duża, bardzo obciążona a w dodatku często użytkowana, konieczne jest wybranie silnika stacjonarnego, który ma odpowiednią moc by wprowadzić jacht w ruch.

Więcej informacji na www.mazuria.com/category/silniki-zaburtowe