Od lat myśląc igrzyska olimpijskie widzimy lub słyszymy trzy symbole olimpijskie – flaga olimpijska, znicz olimpijski i hymn olimpijski. Każdy je choćby kojarzy lub wie o ich istnieniu. Jednak nie każdy zna te kilka faktów o których zaraz powiemy.
Matka wszystkich flag
Jeśli dobrze się przyjrzymy to flagi o bardziej skomplikowanej budowie kryją w sobie inne flagi, na na fladze Wielkiej Brytanii dojrzymy flagę Polski, czy Monako. Jeśli zaś dobrze spojrzymy na kolory flagi olimpijskiej – niebieski, czarny, czerwony, zielony, żółty i biały – to zobaczymy, że są one na wszystkich flagach państwowych. Przynajmniej z 1913 roku, kiedy to była tworzona.
Ochrona flagi olimpijskiej
Flaga olimpijska jest chroniona na dwa sposoby. Po pierwsze jest ona znakiem towarowym znanym powszechnie, co daje jej ochronę przed wykorzystywaniem przez nieuprawnione podmioty. Przykładowo zwykły Kowalski nie może wykonać nadruków flagi olimpijskiej i żądać za koszulki z nimi pieniędzy.
Po drugie jest chroniona przez międzynarodową umowę – Traktat z Nairobi. Chroni ją przed nadużyciami i ma pieczę nad ideami, jakie za sobą niesie.
Grecja, stolica Igrzysk
Pierwsze Igrzyska Olimpijskie odbywały się w Starożytnej Grecji od 776 roku p.n.e. Od IV wieku n.e. zostały zakazane i przywrócono je dopiero w XIX wieku. Pierwsze nowożytne igrzyska odbyły się w 1896 roku w Atenach.
A co do Aten
Z okazji igrzysk w Atenach w 1896 roku, napisana została pieśń „Hymn Olimpijski”. Od 1964 roku jest ona stałym elementem ceremoniału Igrzysk. Każdy gospodarz tej imprezy ma prawo do przetłumaczenia oryginalnego greckiego tekstu na swój narodowy język.
Znicz z Olimpii
Ogień olimpijski, którym potem zapala się znicz olimpijski jest zawsze rozniecany w Olimpii. Starożytnym mieście, które pierwotnie było miejscem rozgrywania igrzysk. Dokładniej rzecz biorąc, rozpala się go skupiając wiązki światła.
Sztafeta z ogniem
Sztafeta, która niesie ogień olimpijski nie może go zgasić. Całą swoją drogę musi być podtrzymywany, aż do podpalenia znicza. Znicz zaś ma się palić od rozpoczęcia igrzysk do ich zakończenia.
Najnowsze komentarze