Powodem uruchomienia polskiego bonu turystycznego przez rząd jest pandemia COVID-19, która w znaczny sposób odbiła się finansowo na gospodarstwach domowych oraz na branży turystycznej, która była sparaliżowana zamknięciem obiektów hotelarskich do 04.05.2020 r.

Bon turystyczny jest jednorazowym świadczeniem w wysokości 500 zł przyznawanym dla każdego dziecka przed 18 rokiem życia, bądź w wysokości 1000 zł dla dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności. Bon przyznawany jest dla każdego dziecka niezależnie od liczby dzieci w rodzinie oraz niezależnie od wysokości dochodów gospodarstwa domowego.

Bon można aktywować jedynie elektronicznie. Aby otrzymać bon, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i w odpowiedniej zakładce wybrać bon turystyczny. Co istotne bon turystyczny może aktywować ten członek rodziny który jest uprawniony do pobierania świadczenia wychowawczego 500+ tj. osoba która składała wniosek o to świadczenie.

Bon turystyczny można wykorzystać na terytorium Polski. Lista podmiotów, w których realizowana jest płatność bonem turystycznym dostępna jest na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Płatność bonem w obiekcie, który honoruje taką płatność jest bardzo prosta. Wystarczy podać recepcjoniście kod składający się z 16 znaków zawierający cyfry oraz wielkie litery. Następnie recepcjonista powinien poprosić o kod potwierdzający, który przyszedł w tej samej chwili smsem Po podaniu kodu cyfrowego z sms, transakcja zostaje zaakceptowana.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelewa płatność na konto obiektu w ciągu 14 dni od dokonania transakcji.

Źródło: Strona internetowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.