W dzisiejszych czasach można śmiało zauważyć, iż bardzo duża część ludzi zaczyna uprawiać żeglarstwo. Oczywiście amatorsko. Robią to po to, aby aktywnie spędzać czas wolny albo ze swoją rodziną albo w samotności. Jak wszyscy wiemy i oczywiście należy to podkreślić nie każdy może uprawiać żeglarstwo. Dlaczego? Oczywiście, aby móc samodzielnie sterować łodzią lub jachtem trzeba mieć specjalnie stworzone do tego uprawnienia. Trzeba posiadać wiedzę i umiejętności. Wszystko dla naszego bezpieczeństwa. Niestety bez nich bylibyśmy bezsilni. Co więcej, zostaniemy nawet surowo ukarani. Co musielibyśmy zrobić, gdy otrzymać wymagane dokumenty? Wystarczy kupić żaglówkę lub łódź. Ale oczywiście do tego potrzebna jest obecność kogoś, kto rozumie sprawę i może udzielić porady. Jak wszyscy wiemy, statki muszą być wyposażone w specjalny sprzęt. Czy to sprzęt ratowniczy, czy inny sprzęt. Jedna z części zostanie omówiona w tym artykule. Chodzi oczywiście o knagi zaciskowe.

Do czego służą knagi?

Jaki jest pożytek z knagów podczas rejsu? Nie każdy wie lub nie zdaje sobie sprawy, że knagi są ważnym elementem na statku. Oczywiście niektórzy z nich uważają, że to banalna sprawa i do czego jest to potrzebne. Jest to jednak bardzo złe podejście. Knagi służą głównie do szybkiego i niezawodnego mocowania różnych lin: cumowniczych, łodziowych i olinowania. W razie potrzeby knagi mogą również bardzo skutecznie i szybko odblokować linę. Montowane są tylko na wzmocnionych elementach pokładu i masztu. Istnieje wiele rodzajów szyn. Knagi zaciskowe: klin, rowek i szczęki. W klinach lina może być trwale zamocowana poprzez dociskanie wzdłuż rowka o stopniowo zmniejszającej się średnicy. Rowki nie mają ruchomych części, a lina jest trwale mocowana poprzez wciśnięcie liny w rowek z karbowaną powierzchnią.
Może to być najpopularniejszy typ. I oczywiście jest najczęściej używany. Te knagi mogą być wykonane z różnych materiałów. Należą do nich chromowany mosiądz, niklowany mosiądz, nylon, tworzywa sztuczne i inne. Być może najczęściej używane są materiały wykonane z nylonu lub stali nierdzewnej. Wszystko dlatego, że są to bardzo wytrzymałe materiały.

Jeśli ktoś zastanawiał lub zastanawia się nad kupnem knagi zaciskowej to warto, aby poradził się osoby, która się na tym zna. Ona najlepiej będzie wiedziała z jakiego materiału najlepiej wybrać knagi, aby długo posłużyły.