Z doświadczenia wszyscy wiedzą, że przeprowadzka w kraju może być sporym wyzwaniem finansowym i logistycznym. A co, jeżeli ktoś chce się przenieść na stałe do Polski? Sprawa może okazać się jeszcze bardziej kosztowna. Trzeba znaleźć sobie miejsce do zamieszkania, zapewnić pracę i godne warunki do momentu otrzymania pierwszych świadczeń finansowych – czy to z tytułu pracy, czy socjalnych (w przypadku statusu uchodźcy). Do tego dochodzi cała masa formalności, które niekiedy kosztują czas i pieniądze.

Na szczęście w sieci działają takie portale jak Latwy Start, gdzie imigrant może skorzystać z kompleksowej pomocy z zakresu załatwienia wszystkich formalności i wykorzystania możliwości, jakie Polska oferuje osobom emigrującym do Polski.

Z jakimi kosztami należy się liczyć?

W zależności od miejsca zamieszkania pierwszymi kosztami, jakie trzeba będzie wziąć pod uwagę, jest podróż. Tutaj jednak trudno jednoznacznie określić, bo to zależy przede wszystkim od wybranego środka transportu i odległości.

Najistotniejszym czynnikiem będzie mieszkanie. W zależności od regionu, w którym dana osoba ma zamiar żyć i pracować, koszty mieszkania mogą się znacząco od siebie różnić. Jeżeli ktoś zamierza osiąść w stolicy, to mieszkanie kosztuje średnio 2000 zł miesięcznie. Jednak w mniejszych miejscowościach można liczyć na znacznie mniejsze koszty, wynoszące od 1000 zł za miesiąc. Do tego należy doliczyć podstawowe media i wyżywienie, które w sumie mogą kosztować kolejne 1000 zł.

Pomoc w załatwieniu wszystkich formalności

W zależności od statusu emigracji różne osoby mogą liczyć na inne wsparcie. Na najwięcej mogą otrzymać uchodźcy, którzy pobiorą tymczasowe wsparcie finansowe, świadczenia socjalne jak 500+, a nawet mieszkanie, PESEL oraz wiele innych dodatków, które pomogą rozpocząć nowe życie bez wymogu dużych nakładów finansowych na starcie.

Dużym ułatwieniem okazują się organizacje jak Łatwy Start, które obsługują imigrantów, zapewniając im odpowiednie wsparcie z zakresu załatwienia wszelkich formalności i wykorzystania możliwości, jakie im przysługują w związku z przyczyną emigracji. Dzięki temu przeprowadzka do Polski wcale nie musi być taka kosztowna.