Ratownicy medyczni to osoby, które jako pierwsze mają kontakt z pacjentem, który wymaga błyskawicznej pomocy lekarskiej. Czego wymaga się od takiej osoby i dlaczego są one tak bardzo ważne?
Ratownik medyczny nie musi być lekarzem. Jak zostać ratownikiem medycznym w karetce? Przede wszystkim konieczne jest ukończenie szkoły średniej. Dopiero potem można zacząć studia wyższe, które muszą trwać minimum trzy lata. Poziom licencjatu wystarczy, aby zostać ratownikiem medycznym, jednak wiele osób decyduje się na dalsze kształcenie.

 

Przez ten okres przyszły ratownik nie tylko uczy się profesjonalnej pierwszej pomocy, ale również podejścia do pacjenta. Obecnie ratownik medyczny musi także przechodzić specjalne kursy już w okresie, kiedy wykonuje pracę. Kursy te kończą się egzaminem.
Nie każda osoba może pracować w tym zawodzie. Wymaga on dużej odporności psychicznej i szybkiego reagowania. Dlatego, choć ratownicy medyczni są poszukiwani na rynku pracy, nie każdy może wykonywać ten zawód. Ratowników medycznych można zauważyć nie tylko w karetkach, biorą oni udział także w akcjach ewakuacyjnych z zagrożonych terenach lub asystują w działaniach innych służb.