Nie każdy rozumie o co chodzi i wiele osób zastanawia się: studia zaoczne co to? Aktualnie ta nazwa obowiązuje tylko w języku potocznym, ponieważ w rzeczywistości oficjalna nazwa brzmi: studia niestacjonarne.

Wieczorem czy w weekend

To, czy dane studia są prowadzone w trybie wieczorowym – każdego dnia np. od godziny 16.00 czy są to zajęcia w weekendy (soboty i niedziele od 8.00-20.00), zależy od kierunku i decyzji rektora uczelni. Dużo bardziej popularne są jednak studia weekendowe, które pozwalają połączyć pracę z uczelnią. To, żeby równocześnie studiować i pracować jest konieczne ze względu na opłaty, które trzeba uiścić za każdy rok nauki. Niektórzy wolą zapłacić z góry za cały rok akademicki, a inni wolą wybrać opłaty ratalne, za semestr lub za miesiąc. To już zależy od możliwości finansowych.

Studia zaoczne są doskonałym pomysłem dla osób, które nie chcą tracić czasu na studiowanie, ponieważ uważają, że więcej się nauczą w praktyce, a dyplom jest dla nich formalnością. Dokumentem, który poświadcza posiadane kwalifikacje. Niektóre firmy wymagają posiadania wykształcenia wyższego (to jest minimum licencjat) i bez takiego dokumentu dany kandydat jest na wstępie skreślany z listy kandydatów, nie spełniając wymogów formalnych.
Studia zaoczne są prowadzone zarówno na poziomie studiów licencjackich jak i magisterskich, a także jednolitych studiów pięcioletnich. Dyplom jest tak samo ważny, a pracodawcy czasami wolą zatrudnić przedsiębiorczego studenta po studiach zaocznych niż tego, który przez 3 lub 5 lat studiował dziennie i nie ma skończonych nawet praktyk.