W Polsce jest wiele miejscowości o których jest głośno głównie w sezonie zimowym, a to z tego powodu że znajdują się w nich nowoczesne wyciągi narciarskie do których lgną setki tysięcy ludzi każdego roku. Jedną z takich miejscowości jest Szczyrk znajdujący się w województwie śląskim w powiecie Bielskim. Jest to jedna z pierwszych miejscowości typowo górskich przez którą przejeżdżają turyści.

Baza narciarska

Na bazę zjazdową w Szczyrku składa się ok 30 tras o różnym stopniu długości i trudności wyznaczonych na górach otaczających to malownicze miasteczko. Całościowo przekłada się to na 40 KM tras co nie jest najlepszym wynikiem w Polsce ale szczególnie dla osób które zaczynają dopiero swoją przygodę z białym szaleństwem jest jak najbardziej wystarczające.

Dodatkową zaletą jest fakt istnienia kilku tras sztucznie oświetlonych na których można jeździć śmiało to późnych godzin wieczornych. W części ośrodków osoby towarzyszące mogą zarówno spędzić czas w restauracjach jak i spróbować swoich sił w jednej z wielu szkółek narciarskich.

Nie samymi nartami żyje człowiek

Jest to oczywiście prawa. Nie każdy musi lubić jeździć na nartach, dodatkowo nie wszyscy wybierają się do Szczyrku w zimie, więc tutaj rodzi się pytanie: Szczyrk co zwiedzać?

Jak wiele miejscowości turystycznych w Polsce miasteczko nie polega tylko na jednym sposobie przyciągania turystów. Dzięki faktowi że okoliczne góry nie są bardzo wysokie ani strome zostały tam wyznaczone malownicze szlaki górskie dla osób które chciały się wybrać w góry ale wielogodzinne wędrówki ich przerażają a tutaj mogą odpocząć na łonie natury bez męczącej wspinaczki.

Dla fanów skoków narciarski również znajdzie się co nieco. Jest to mianowicie kompleks skoczni narciarskich Skalite na który można wejść i przekonać się co czują skoczkowie wchodząc na belkę startową – przy czym pamiętając że to są skocznie przeznaczone dla dzieci a nie zawodowych skoczków.

Oprócz tego można zwiedzić Sanktuarium Świętego Jakuba, Sanktuarium Maryjne czy też pospacerować po lokalnym deptak nad Żylnicą gdzie w upalne dni można się odrobinę schłodzić.