Wiele osób odchudzających się chce wiedzieć, czy ich masa ciała już jest prawidłowa. Dzięki prostemu obliczeniu możliwe jest sprawdzenie, czy dieta nie jest jednak zbyt radykalna. Warto bowiem pamiętać, że zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska waga nie są korzystne dla zdrowia. Jak wygląda sposób obliczania właściwej masy?
BMI to współczynnik, dzięki któremu można określić, czy masa ciała jest odpowiednia. Wystarczy znać swoją wagę i wzrost, aby dokonać stosownych obliczeń. Należy jedynie pamiętać, że wzrost należy wyrażać w metrach, nie w centymetrach, a tabele wyznaczające właściwe BMI będą różnić się w zależności od płci i wieku. Wzór to masa dzielona przez wzrost do drugiej potęgi.

 

Prawidłowa masa ciała w przypadku kobiety to około 18. Mniejsza wartość to niedowaga lub nawet niedożywienie. Taki stan, choć preferowany przez wiele kobiet może niekorzystnie wpływać na zdrowie. Wskaźnik powyżej 25 wskazuje już na nadwagę. Powyżej 40 jest to już poważna otyłość. Dietetyk układając dietę nadal bierze pod uwagę to, czy waga ciała jest odpowiednia. Jednak nie należy opierać się wyłącznie na tym – warto udać się do specjalisty i zrobić odpowiednie badania.