Dla niektórych z nas sport jest pasją, dla innych sposobem na życie. Uprawianie sportu jest dobre dla naszego organizmu. Pozwala nam zachować sprawność na długie lata. Każdy z nas powinien znaleźć chociaż jedną aktywność fizyczną, którą polubi i wprowadzić ją na stałe do swojego życia. Nawet zwykły spacer, dwa razy w tygodniu przyczyni się do polepszenia stanu naszego zdrowie.

Czynne uprawianie sportu

Jeśli jednak czynnie uprawiamy sport narażamy swój organizm na niedobór niektórych witamin. Dzieje się tak między innymi z tiaminą, zwaną inaczej witaminą b1. Witamina ta jest niezbędna dla funkcjonowania naszego organizmu. Dba o prawidłowe działanie układu nerwowego, mięśni i serca.

Skutki niedoboru

Tiamina niedobór. Niedobór tiaminy może nieść ze sobą poważne skutki. Zaczynając od problemów z koncentracją, zaburzeniami pamięci czy przewlekłym zmęczeniem, po depresję i inne zaburzenia natury psychicznej. W skrajnych przypadkach niedobór b1 może doprowadzić do choroby Beri-beri czyli zaburzenia pracy mięśni i niewydolności układu krążenia. Skutki tej choroby mogą być śmiertelne.

Jak uzupełnić niedobór

Jeśli zostanie u nas stwierdzony niedobór witaminy b1 warto jak najszybciej zabrać się za jego uzupełnienie. Możemy wprowadzić suplementację lub uzupełnić swoją dietę w odpowiednie składniki odżywcze. Dużo tiaminy znajdziemy w orzechach. Sprawdzą się zwłaszcza pistacje. Do posiłków możemy dodawać też nasiona słonecznika i dyni. Warto zadbać też o to żeby w codziennej diecie znalazły się ryż, kasza jaglana, kasza gryczana czy ziemniaki. Sporą ilość witamin znajdziemy również w soczewicy, grochu, bobie i białej fasoli.