Szukasz miejsca na weekendową wycieczkę? Wybierz Kraków, a na pewno nie będziesz się nudzić!

Wawel

W centrum miasta znajduje się zamek. Na Wawelu odbywały się koronacje i pogrzeby polskich władców. We wnętrzach można podziwiać piękne obrazy. Na szczególną uwagę zasługują krakowskie arrasy, niezwykle piękne i starannie wykonane tkaniny, które zdobią ściany.

Smocza jama

Krasowa jaskinia pod Wawelem to legendarna siedziba smoka.

Kościół Mariacki

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny bardziej znany jest pod nazwą Kościół Mariacki. Ten ceglany kościół ma dwie wieże, różnej wysokości. W kościele mariackim znajduje się słynny obraz Wita Stwosza. Z wieży w samo południe odgrywany jest słynny hejnał Mariacki.

Muzeum Witrażu

Wycieczka po muzeum daje okazję poznania tajemnic trudnego rzemiosła, jakim jest produkcja witraży. Przy okazji można sporo dowiedzieć się o twórcach witraży w krakowskich kościołach.

Dom Jana Matejki

Jan Matejko mieszkał i tworzył w Krakowie. Obecnie w jego domu znajduje się muzeum poświęcone artyście. Znajdują się w nim niektóre obrazy Jana Matejki. Można tu też zobaczyć, jak wyglądała jego pracownia. W niedziele wejście do muzeum jest darmowe, więc tym bardziej warto skorzystać.

Kościół Franciszkanów

Na uwagę zasługują piękne witraże oraz wspaniała architektura. W miejscu tym często bywał Jan Paweł II. W pobliżu znajduje się również słynne okno Franciszkańska 3, z którego przemawiał podczas pielgrzymek do Polski.

Arsenał- Muzeum Sztuki Starożytnej

Galeria mieści się na I piętrze dawnego Arsenału Miejskiego. Do zbiorów należą zabytki ze starożytnych kultur, wazy, rzeźby, sarkofagi oraz dzieła malarskie.

Park im. Henryka Jordana

Park ten jest stosunkowo spory. Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu będą się tu czuć po prostu doskonale.

Krakowskie planty

Nie sposób, będąc w pobliżu rynku, przegapić krakowskie planty. Często spacerowali po nich wybitni artyści. Niektórzy z nich mają swoje pamiątkowe ławeczki. W parku znajduje się sporo ścieżek oraz kwiatów. Krakowianie lubią spędzać tu wolny czas.

Pomnik grunwaldzki

Pomnik znajduje się w centrum. Upamiętnia on słynną bitwę, jaką polska armia stoczyła z zakonem krzyżackim.

Sukiennice

W dawnych czasach w miejscu tym bardzo intensywnie rozwijał się handel. Obecnie można tu kupić głównie regionalne pamiątki. Ciekawsze rzeczy można za to znaleźć w muzeum, które znajduje się w podziemiach. Tam można poczuć klimat dawnego Krakowa.

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Uniwersytet Jagielloński jest jedną z najstarszych uczelni w Europie. W soboty można wybrać się na darmowe zwiedzanie muzeum tejże uczelni. Zawierają one m.in. instrumenty naukowe (blisko 2000 eksponatów), dzieła malarstwa zachodnioeuropejskiego, rzeźby, grafiki czy fotografie.

W weekendy często odbywają się również ciekawe wydarzenia kulturalne, koncerty czy inne występy. Warto się wybrać.

Artykuł powstał na podstawie https://feelkrakow.pl/krakow.