Wilki do mięsa to urządzenia gastronomiczne dedykowane przede wszystkim profesjonalnym lokalom gastronomicznym oraz sklepom mięsnym. Wybór odpowiedniego powinna poprzedzić analiza moc urządzenia, jakości materiału, z którego wykonane jest urządzenie oraz systemów wspierających użytkownika.

  1. Jak działa wilk do mielenia mięsa?
  2. Jak wybrać maszynkę do mielenia mięsa

Jak działa wilk do mielenia mięsa?

Wilk do mięsa działa bardzo podobnie jak klasyczna, domowa maszynka do mielenia. Centrum urządzenia jest obrotowy nóż lub wałek ślimakowy, ewentualnie sitko. W maszynach profesjonalnych mowa oczywiście jedynie o napędzie elektrycznym. Dzięki niemu zapewniają wygodę, szybką i efektywną pracę i możliwość przygotowania w stosunkowo krótkim czasie niemałej ilości mięsa. Zarówno kotleciarka elektryczna, jak i wilk do mięsa to urządzenia, które powinny być wykonane ze stali nierdzewnej wysokiej jakości. Sam nóż także powinien być stalowy. Musi to być stal odpowiedniego gatunku zapewniająca wytrzymałość i ułatwiająca rozdrobnienie nawet większych kawałków mięsa.

Wilki do mięsa wykorzystywane są przede wszystkim w kuchniach gastronomicznych, restauracjach, hotelach, a także zakładach zbiorowego żywienia, masarniach, sklepach mięsnych. Spotkać je można również w supermarketach na stoiskach z mięsem.

wilk do mięsa

Jak wybrać maszynkę do mielenia mięsa

Wilk do mielenia mięsa należy wybierać, uwzględniając przede wszystkim swoje potrzeby, ilość mięsa, która jest dziennie/miesięcznie/rocznie do przerobienia. Warto oczywiście skorzystać z pomocy specjalistów ze strony producenta lub doradztwa gastronomicznego. Zawsze przy wyborze należy wziąć pod uwagę następujące parametry urządzenia:

  • moc – najmniejsza powinna wynosić od 250 do 500 W, natomiast urządzenia tego typu sprawdzają się raczej w domu, aniżeli w zastosowaniach profesjonalnych, wartości te należy podwoić, sprzęt o mocy 1110 W jest już w stanie zapewnić zmielenie 250 kg mięsa na godzinę.
  • jakość materiałów – koniecznie stal nierdzewna, koniecznie wysokiej jakości gwarantującej możliwość utrzymania wysokiej higieny pracy przez wiele lat
  • obecność dodatkowych noży, sitek w różnych rozmiarach podwyższających funkcjonalność urządzenia
  • zabezpieczenie przed przegrzaniem
  • system samodzielnego ostrzenia,
  • możliwość pracy ciągłej
  • wydajność mielenia – ściśle związana z mocą; informuje ona o tym, ile kilogramów mięsa może zmielić maszynka w ciągu godziny.

Uwzględniając te wszystkie parametry, można dobrać urządzenie odpowiadające na konkretne potrzeby. Nie do każdego miejsca potrzebna jest oczywiście maszynka mieląca 250 kg w ciągu godziny, natomiast w wielu punktach będzie miało to ogromne znaczenie.