Składowanie odpadów nie należy do rzeczy łatwych. Trudności pojawiają się już na samym etapie planowania. Aby proces ten mógł przebiegać sprawnie należy wybrać rzetelną firmę. Dodatkowo należy liczyć się z pewnymi aktami prawnymi. Do obowiązków każdego producenta odpadów należy prowadzenie ewidencji. Kto musi taką ewidencję wykonać? Jakie odpady są zwolnione z ewidencji? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Konieczność prowadzenia ewidencji

By wywóz odpadów Kraków był prowadzony legalnie należy prowadzić ewidencję. Co do jej konieczności prowadzenia musi ją wykonywać większość przedsiębiorstw. Jednak jak wiadomo od reguły są pewne wyjątki podobne jest z prowadzeniem ewidencji. Dlatego, aby wyjaśnić na czym polegają zwolnienia warto podać kilka przykładów odpadów zwolnionych z ewidencji. Jednak zanim to nastąpi podamy szczegółowo pewne podmioty zwolnione z tego obowiązku.

Pierwszą grupą są wytwórcy odpadów komunalnych. To instytucje, które zajmują się ich składowaniem oraz recyklingiem. Z racji tego, że jest to ich głównie źródło utrzymania ustawodawca doszedł do wniosku, że prowadzenie ewidencji jest tutaj zbędne.

Sytuacją, gdzie występuje brak prowadzenie ewidencji jest eksploatacja samochodów. W ramach tego typu działalności zwolnione zostały stacje demontażu oraz przedsiębiorcy, zajmujący się ich składowaniem np. punktu złomu.

Całkowicie zwolnieni z obowiązki ewidencji są osoby fizyczne, czyli gospodarstwa domowe. Wytwarzanie odpadów wyłącznie na własny użytek nie jest objęte ewidencją. Do tej grupy możemy także zaliczyć wszelkiego typu jednostki, które nie są przedsiębiorcami.

Jakie odpady nie podlegają żadnej ewidencji?

Aby prawidłowo przeprowadzić wywóz odpadów Kraków możemy spotkać się z całkowitym albo częściowym ograniczeniem ewidencji. Wszystko to jest zależne od określonych typów odpadów. Wyjątkami jeśli chodzi o całkowite zwolnienie z ewidencji podlegają m.in. odpady pochodzenia organicznego. Tutaj możemy wyróżnić m.in. odpadową masę roślinną oraz odchody zwierząt.

W przypadku odpadowej masy roślinnej możemy wyróżnić następujące typu odpadów. Są nimi m.in. trawa. Powstaje ona w wyniku koszenia oraz plewienie ogrodów czy działek. Tutaj możemy wyróżnić pozostałości po konsumpcji warzyw oraz owoców. Mam tutaj na myśli skórki, obierki, łodygi, pestki itd. Czyli wszelkie niejadalne części roślin. W podanym zestawieniu nie może zabrać mowy o liściach.

Jeśli chodzi o odchody zwierzęce to zwykle są tu odpady pochodzące z gospodarstw rolnych.