Renowacja mebli cieszy się dużym powodzeniem i nierzadko dyktowana bywa sentymentalnym podejściem. Wszak trudno niekiedy pozbyć się bogato zdobionego kredensu lub stołu, który był w naszej rodzinie od pokoleń. Jeśli mamy stół, który z roku na rok coraz trudniej znosi próbę czasu, możemy podjąć decyzję o jego odnowieniu. Jak to zrobić?

Nie taki diabeł straszny…

Wielu z nas nie decyduje się na renowację mebli, postrzegając ten proces jako wymagający dużego nakładu pracy. Tymczasem w wielu przypadkach wystarczy wolne popołudnie, aby zyskać nowa odsłonę wybranego mebla. Przy umiejętnym podziale prac na etapy oraz zweryfikowaniu stanu naszej skrzynki z narzędziami trudno o przykre niespodzianki. Jeśli więc zastanowimy się, na jakim efekcie nam zależy i zadbamy o odpowiednie przygotowanie, czas przystąpić do działania!

Proste podstawy

Pierwszym etapem prac jest zazwyczaj pozbycie się starej warstwy farby lub lakieru, który pokrywa mebel. Możemy to zrobić np. za pomocą szlifierki, papieru ściernego lub kostki. Dobierając produkty o różnej gradacji uzyskamy odmienne efekty – jeśli więc nie jesteśmy pewni, jaki papier ścierny lub kostkę wybrać, możemy przeprowadzić próbę na innym drewnianym elemencie lub zasięgnąć porady specjalisty podczas zakupów. Gdy mebel zostanie oczyszczony z wierzchnich warstw, czas na pozbycie się pyłu powstałego podczas prac. Najlepiej takie działanie przeprowadzić jeszcze przed malowaniem – pozwoli to uniknąć niepożądanych efektów np. w postaci zarysowań.

Usunąć pył z powierzchni blatu możemy za pomocą lekko zwilżonej bawełnianej ściereczki, jednak tak, aby nie ryzykować zawilgocenia obszaru, do którego malowania przystąpimy. Dopiero mając pewność, że mebel jest suchy, możemy rozpocząć etap pozwalający mu nadać nową barwę. W tym celu, w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, możemy wybrać wałek lub pędzel. Niekiedy, aby zapewnić równomierne krycie, po wyschnięciu pierwszej warstwy farby powinniśmy nałożyć kolejną.

Noga drewniana do stołu i blat – dobrana para

Czasem jednak bywa tak, że efekt mebla psuje jedynie uszkodzony blat lub noga drewniana do stołu (zobacz na https://angra-art.pl/sklep/noga-drewniana-f990045/ ), która wymaga odświeżenia. W takim przypadku mamy ułatwione zadanie – aby uzyskać efekt odnowionego mebla, wystarczy ich wymiana. Na rynku znajdziemy wiele produktów, zarówno nóg, jak i blatów, które możemy połączyć. Drewniana noga do stołu stworzy ciekawy duet z jasnym blatem, a metalowa nada industrialnego charakteru blatom wykonanym z jasnego drewna. Wyważone połączenia, w zależności od tego, z jakich materiałów wykonane zostały te części stołu, które chcemy zachować, pozwolą nam stworzyć zupełnie nowy mebel!