Krasnystaw – miasto z historią

Krasnystaw to miasto położone w województwie lubelskim, nad ujściem rzeki Żółkiewki do Wieprza, w powiecie krasnostawskim. Miasto liczy ponad osiemnaście tysięcy mieszkańców. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1394 roku od króla Władysława Jagiełły. Rozkwit miasta przypada na XV wiek. To za sprawą swojego położenia, przebiegał tam bowiem główny szlak handlowy: Lwów – Lublin – Pomorze. Dzięki temu stał się ważnym ośrodkiem dla handlu zbożem i rzemiosłem. Za czasów I Rzeczypospolitej mieściły się tu sądy szlacheckie: ziemski oraz grodzki. W trakcie potopu szwedzkiego miasto zostało ograbione i zniszczone. Najpoważniej ucierpiały mury miejskie i zamek. Przez te wydarzenia, Krasnystaw utracił swoje znaczenie w handlu i stał się miastem usługowym aż do początków XX wieku.

W trakcie pierwszej wojny światowej, miasto aż trzykrotnie było zdobywane, w związku z czym zostało prawie całkowicie zniszczone. Było to najbardziej zniszczone miasto na terenie dawnego zaboru Austro – Węgierskiego. W 1916 roku do miasta doprowadzono kolej, a samo miasto zaczęto odbudowywać dopiero w 1922 roku. Nie dokończono odbudowywania gdy Krasnystaw zastała II wojna światowa. Toczyły się tu zacięte walki między wojskami polskimi i niemieckimi. Miasto znów ucierpiało, a do tego powstało na jego terenie getto, w którym przebywało prawie cztery tysiące żydów. Na terenie powiatu krasnostawskiego intensywnie działała partyzantka, która uwolniła trzystu więźniów oraz zniszczyła dwadzieścia sześć transportów kolejowych.

Czasy współczesne

Po roku 1950 nastąpił gwałtowny rozwój miasta. Może o tym świadczyć fakt iż po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy ogłoszenia Krasnystaw, wyniki pokazują wiele produktów sanitarnych i wyrobów tekstylnych. To za sprawą wybudowania tam zakładu przemysłu odzieżowego oraz zakładów produkujących urządzenia sanitarne.

Mimo swej burzliwej historii, Krasnystaw nadal ma wiele pięknych zabytków oraz oferuje duże możliwości rozwoju, czy to osobistego, czy też biznesowego.