Branża transportowa w naszym kraju notuje znaczący wzrost i z każdym rokiem zwiększa swoje udziały w rynku. Dołącza do niej coraz więcej przedsiębiorstw oraz wielu zadowolonych klientów. Dzięki usługom spedycyjnym klienci mają możliwość zwiększenia sprzedaży oraz uzyskania korzyści poprzez oszczędność czasu i ponoszonych kosztów. Nie muszą martwić się o wybór trasy czy załatwienie formalności.
Wiele osób zastanawia się również nad podjęciem pracy w branży transportowej lub spedycyjnej. Jest to praca bardzo perspektywiczna, gwarantująca ciekawy zakres obowiązków i wysokie zarobki. Z uwagi na dynamiczny rozwój przedsiębiorstw branży TSL (transport, spedycja, logistyka) na rynku pojawia się coraz więcej tego typu ofert zatrudnienia.

Czym zajmuje się spedytor

Praca spedytora jest zajęciem bardzo odpowiedzialnym i polega na realizacji  skomplikowanych procesów organizacji transportu poprzez wykonywanie kolejnych etapie (czynności). Mówiąc o pracy spedytora, mówimy zatem o obowiązkach takich jak: dopasowanie odpowiedniego środka transportu (drogowy, kolejowy, morski albo lotniczy albo połączenie tych środków), zaplanowanie właściwej trasy przejazdu, monitorowanie przebiegu realizacji zlecenia, pilnowanie terminowości, obsługa zleceniodawców, doradztwo w realizacji zlecenia oraz pozyskiwanie nowych zleceniodawców i przewoźników. Spedytor negocjuje również stawki i kontrakty z przewoźnikami, wystawia i kompletuje dokumenty przewozowe. Spedycja Bydgoszcz to również załatwianie formalności celnych i ubezpieczeniowych oraz czynności dodatkowe takie jak sprzedaż towaru magazynowanie przesyłek, ich awizowanie i tym podobne.

Cechy przydatne w pracy spedytora

Chcąc wykonywać swoją pracę rzetelnie, spedytor powinien wykazywać się pewnymi określonymi cechami. Są one bardzo potrzebne gdyż mogą ułatwić wykonywanie obowiązków zawodowych i dalszy rozwój firmy.
Dobry spedytor musi przede wszystkim wykazywać się cierpliwością, odpowiedzialnością, umiejętnością zarządzania w sytuacjach kryzysowych oraz odpornością na stres. To ważne z uwagi na potencjalne problemy, które mogą pojawić się w trakcie organizacji zlecenia lub już w czasie transportu. Ponadto zlecenia muszą być wykonywane w określonym czasie, często pilnie, zatem spedytor musi umieć dobrze zarządzać czasem, koordynować współpracę z klientami oraz dotrzymywać terminów. Bardzo ważna jest także umiejętność pracy zespołowej, dobry kontakt z innymi ludźmi – praca spedytora opiera się bowiem na rozmowach telefonicznych, mailowych, obsłudze mediów społecznościowych i komunikatorów, co wymaga bycia komunikatywnym.
Przydadzą się także wysoka kultura osobista oraz znajomość języków obcych ponieważ wiele zleceń dotyczy transportu międzynarodowego lub współpracy z partnerami zagranicznymi.