Jeśli szukasz ekonomicznej, a do tego trwałej alternatywy dla stosowania drewna lub sklejki w swoim domu, płyta HDF jest idealnym i powszechnie wykorzystywanym materiałem. Płyta HDF ( z angielskiego high-density fiberboard) to płyta kompozytowa, która jest używana w stolarstwie między innymi do produkcji szafek, paneli ściennych, półek i innych mebli. Meble te mogą być oklejone fornirami lub laminatami (na przykład z jednej lub nawet z obu stron) lub mogą być wykończone farbą.

Płyta HDF to produkt pochodzący z drewna, który jest wytwarzany przy pomocy prasowania na gorąco włókien drzewnych (pochodzących na przykład z drzew iglastych), które są pozyskiwane z odpadów w postaci wiórów lub pulpy drzewnej. Następnie wiąże się je w płytę używając do tego bardzo wysokiego ciśnienia i sklejając żywicą syntetyczną oraz spoiwem.

Płyta HDF nie posiada ziaren w przekroju (podobnie jak płyta MDF), ponieważ jest materiałem kompozytowym posiadającym jednolitą gęstość. Na szczęście jest jednak bardziej zwarta niż płyta MDF, a do tego odpowiednio cieńsza i gęstsza. Płyta HDF ma też dużą gęstość, co sprawia, że jest bardzo cienka i niestety nie nadaje się do wykonywania na przykład rowków czy listew.

Ponieważ płyta HDF jest produkowana z tak zwanych odpadów (między innymi: trociny, czy włókna drzewne), można uznać ją za całkowicie przyjazną dla środowiska i eko. Przy tym stwierdzeniu należy jednak uważać na emisję toksycznych gazów ze względu na formaldehyd stosowany w materiale wiążącym użytym w płycie HDF.

Płyta HDF nie kurczy się ani nie rozszerza pod wpływem ciepła, co czyni ją stabilną wymiarowo. Może być natomiast wykończona fornirem, laminatem lub farbą. Niestety, pęcznieje pod wpływem wody i wilgoci, dlatego powinna być wykańczana przez całkowite pokrycie wszystkich odsłoniętych powierzchni. Płyta HDF jest znacznie bardziej ekonomiczna niż sklejka lub lite drewno, ale jest za to zdecydowanie droższa niż płyta MDF.

Płyta HDF może być stosowana na przykład jako zamiennik płyty MDF. Wykorzystuje się ją w miejscach, które wymagają znacznie większej wytrzymałości i nośności oraz stosunkowo większej wydajności. Materiał ten świetnie sprawdza się przy produkcji mebli, zarówno mniejszych, jak i większych.