Zamki większości z nas kojarzą się ze średniowieczem, bajkami albo chociaż z innymi krajami – miejcami z bogatą historią, pełnymi tajemnic i niedostępnymi. Często zapominamy, że piękne zamki spotkać możemy na rodzimym podwórku, wystarczy chwilę poszukać, a na pewno znajdziemy jakiś wart zobaczenia w okolicy. Zamki od zawsze wbudzały żywe emocje – przyciągały wzrok i zazdrość, oddziaływały na wyobraźnię i stanowiły oderwanie myśli od zwykłego, szarego życia.

Zamki w Polsce – ślady przeszłości

Zamek to często wspomnienie świetności, bogactwa, wielkich bitew, które dziś popadło w ruinę i tylko oczyma wyobraźni zauważyć można tam resztki dawnych czasów. Zamki w Polsce to perełki architektoniczne, powód do dumy miejscowej ludności, w różnym stanie, ale zawsze przyciągający uwagę i turystów. Niektóre zamki są dziś zrujnowane i opuszczone, ale nawet one doskonale prezentują się na zdjęciach, a czytając o ich historii można wyobrazić sobie życie dawnych możnowładców. Inne natomiast od lat są objęte dobrą opieką i dziś są celem wycieczek setek czy tysięcy osób rocznie, stając się ośrodkiem kultury, turystyki oraz symbolem danego regionu.

Gdzie ich szukać?

Powszechnie wiadomo, że Polska może poszczycić się wieloma zamkami, ale gdzie dokładnie je znaleźć? Na północy, na Warmii i Mazurach przede wszystkim znajdziemy ceglane zamki pokrzyżackie, ale to południe ma najwięcej do zaoferowania – Dolny Śląsk, Małopolska czy Jura Krakowsko-Częstochowska pełne są efektownych budowli warownych. Od znanego każdemy zamku na Wawelu w Krakowie przez zamek Ogrodzieniec czy Książ – wszystko to miejsca, które warto zobaczyć na żywo przynajmniej raz!